W sobotę 5 września 2020 roku Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starym Luboszu przyłączyła się ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2020, nad którą honorowy patronat objęła Para Prezydencka. Była to już IX edycja. Tym razem czytany był utwór „Balladyna” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku w Genewie, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem polskiego narodu. Wspólne czytanie zostało zorganizowane dla mieszkańców okolicznych wsi. Na początku dyrektor p. Piotr Kaczmarek serdecznie powitał wszystkich przybyłych i wprowadził w epokę przedstawiając krótki rys utworu. Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele Gminy Kościan – Zastępca Wójta p. Mirosław Duda, radni: p. Marta Hetman, p. Henryk Michalski, p. Mirosław Mądry, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kościan p. Katarzyna Wopińska, sołtysi, Koło Gospodyń Wiejskich  „Luboszanki”, mieszkańcy wsi , Rada Rodziców, dyrektor i grono pedagogiczne oraz młodzież. Fragmenty  „Balladyny” czytane były z podziałem na role m. in. przez zaproszonych gości:

Kirkor – p. Mirosław Duda, p. Piotr Kaczmarek

Pustelnik – p. Henryk Michalski

Balladyna – p. Katarzyna Wopińska, p. Katarzyna Drozda, p. Arleta Majorczyk

Alina – p. Magdalena Walczak

Wdowa – p. Marta Hetman, p. Iwona Bakalarska, p. Agnieszka Konieczna

Kanclerz – p. Mirosław Mądry

Narrator, didaskalia, postacie drugoplanowe – p. Magdalena Mandel

Wśród widowni zasiadła młodzież przebrana za postaci z lektury. Akcja przyjęta została z entuzjazmem i nagrodzona brawami oraz pozytywnymi komentarzami płynącymi pod adresem organizatorów. Na koniec Zastępca Wójta p. Mirosław Duda podziękował organizatorom za przygotowanie akcji, a dyrektor p. Piotr Kaczmarek dziękując wszystkim za udział w przedsięwzięciu, zaprosił na słodką niespodziankę – muffiny z malinami przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Nad organizacją i przebiegiem wydarzenia czuwały p. Iwona Bakalarska i p. Magdalena Mandel.