10 października przypada w Polsce Święto Drzewa. Z tej okazji postanowiliśmy zrealizować w naszej szkole projekt „Eko łączka” autorstwa p. Katarzyny Mądrej, mamy jednego z naszych uczniów. W ramach projektu chcieliśmy zasadzić 3 drzewa pozyskane z ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „Sadzimy drzewa”, wokół posadzonych drzew miała zostać przekopana darń a w jej miejsce wysiana „modna” w ostatnim czasie oraz bardzo pożyteczna łączka kwiatowa. Tak przygotowaną przestrzeń miały ozdobić domki dla owadów, które przygotowali nasi uczniowie na konkurs ogłoszony przez Młodzieżową Radę Gminy Kościan ,,Zbuduj dom dla owadów”.

Uczniowie naszej szkoły najpierw pod opieką woźnego p. Marka Trawińskiego przygotowali miejsca do zasadzenia drzew i zasiania łączki kwiatowej. Następnie w sobotę 3 października pod opieką nauczycieli p. Anity Bąk i p. Julii Kostrzewa oraz p. Katarzyny Mądrej posadzili 3 dęby i zasiali łączkę kwiatową. Dębom nadano imiona: Rysiek, Zbyszek, Piotruś. Posadzono jeszcze dodatkowo małą odrośl dębu, której nadano imię Grześ. W następnym tygodniu zostały ustawione i zamocowane domki dla owadów wokół miejsca posadzenia drzew i zasiania łączki. Końcowym etapem realizacji naszego projektu było zamocowanie 3 tablic informacyjnych dotyczących naszego projektu, przygotowanych przez p. Katarzynę Mądrą. Wszystko zdążyliśmy zrealizować do 10 października. Teraz o drzewka, naszą łączkę i domki dla owadów dbać będą uczniowie, będący członkami kółka przyrodniczego.

W czasie projektu został przeprowadzony także warsztat, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się:

  • jak należy sadzić drzewa
  • jak rozróżniać drzewa (zapoznali się z ogólną klasyfikacją drzew)
  • o ekosystemie lasu oraz jego bioróżnorodności
  • o zasadach zachowania się w lesie oraz sposobów jego ochrony.