W grudniu w naszej szkole odbył się interdyscyplinarny matematyczno-polonistyczny: „KONKURS NA ŚWIĄTECZNE OPOWIADANIE FANA MATEMATYKI”. Konkurs przeznaczony był  dla uczniów klas 5-8, a ich  zadaniem było napisanie krótkiego opowiadania dotyczącego Świąt Bożego Narodzenia. Był jednak warunek do spełnienia – w opowiadaniu należało umieścić jak najwięcej słów-pojęć matematycznych ( oczywiście musiały być one zgodne z treścią opowiadania np. dzielimy się opłatkiem, na wierzchołku choinki itp.). Uczniowie udowodnili ponad miarę, że matematyka, wbrew powszechnej opinii, jest Im bliska i występuje w każdej chwili naszego życia, również w tradycjach świątecznych.

Wpłynęła ogromna liczba niesamowicie kreatywnych, ciekawych i bardzo matematycznych opowiadań. Jury miało spory problem by wyłonić te najlepsze, najciekawsze, najbardziej poprawne stylistycznie a jednocześnie zawierające pojęcia matematyczne ( i to w dodatku nie jednego rodzaju -typu liczebniki). Po bardzo burzliwych obradach i tysiąckrotnym przeczytaniu wszystkich opowiadań przyznano:

I miejsce             Marika Wawrzyniak (6a) i Filip Szymkowiak (6b)

II miejsce            Lena Andrzejewska (5a)

III miejsce           Jakub Bręczewski (8a) i Jędrzej Jędroszkowiak (6b)

Wyróżnienia:     Maria Łabińska (6a) i Małgorzata Bręczewska (5a)

 

Cieszy  fakt, że w zadaniu uczestniczyły również całe rodziny. Dlatego jury postanowiło przyznać również dwa wyróżnienia w kategorii Rodzinna Kreatywność. Otrzymali je: Tomasz Maciejewski (5a) oraz Iga Majchrzak (5a).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione opowiadania znalazły się na szkolnej stronie FB, a poniżej przedstawiamy opowiadanie laureata I miejsca Filipa Szymkowiaka z  klasy 6b (link). Jednocześnie informujemy, że opowiadanie Mariki Wawrzyniak z klasy 6a (także laureatki I miejsca) zostało umieszczone w szkolnej gazetce „Byle do dzwonka!” i tam można się z nim zapoznać.

Opowiadanie – Filip Szymkowiak (klasa 6b)