Dzień Babci i Dzień Dziadka są dwoma odrębnymi świętami. Data każdego z nich jest stała, a fakt, że przypadają dzień po dniu, sprzyja łączeniu ich w jedną uroczystość. W przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych zwykle organizowane są z tej okazji występy adresowane do babć i dziadków, zaś na zajęciach plastycznych uczniowie wykonują laurki i upominki, które wręczają seniorom rodu w dniu ich święta. Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, zaś Dzień Dziadka bezpośrednio po nim – 22 stycznia. W tym roku święta te przypadają kolejno w czwartek i piątek.

Warto wiedzieć, że Dzień Babci to dość młode święto. Pomysł stworzenia takiego święta pojawił się na łamach tygodnika ”Kobieta i Życie” w 1964 roku. Rok później ideę tę podchwycił ”Express Poznański”, którego dziennikarze, z Kazimierzem Fliegerem na czele, wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z okazji jej występu w Poznaniu. Aktorka obchodziła wówczas 85. urodziny, a że grała rolę Babki w sztuce ”Drzewa umierają, stojąc”, na torcie umieszczono napis ”Dla babci”. W 1966 roku poznańskie cukiernie 21 stycznia sprzedawały torty wzorowane na tym, który rok wcześniej otrzymała aktorka, zaś ”Express Wieczorny” ogłosił ten dzień Dniem Babci i święto dość szybko przyjęło się w całej Polsce.

Dużo krócej świętowany jest w Polsce Dzień Dziadka. Święto to pojawiło się w naszym kraju dopiero w latach osiemdziesiątych minionego stulecia. Przywędrowało do nas najprawdopodobniej z Ameryki, choć w USA babcie i dziadkowie świętują w tym samym dniu.

*    *    *

A teraz zapraszam Was do obejrzenia kolejnej e-wystawy, na której zgromadziłam wybrane prace uczniów klas 4-7 naszej szkoły dedykowane ich babciom i dziadkom!

Kamilla Wałęsa-Maćkowiak