„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!  Nie damy pogrześć mowy.”

Taki słowami zaczyna się jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pieśni narodowych a mianowicie Rota. Utwór ten stanowił preludium do uczczenia obchodów święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji szkolne koło teatralne oraz uczniowie klas 6a i 8a przygotowali inscenizację inspirowaną strajkiem dzieci z Wrześni łącząc w niej elementy historyczne oraz odwołania do teraźniejszości. Dzieci z Wrześni są przykładem walki bez przelewu krwi, mądrej i odważnej. Głównym przesłaniem przedstawiania było uświadomienie, że wolność wywalczona przez naszych przodków jest wartością samą w sobie, którą powinniśmy pielęgnować i doceniać, a całą energię z niej płynącą kierować w stronę i na rzecz drugiego człowieka – czyli miłości.