Przyglądając się światu, sytuacjom jakie mają miejsce w środowisku rodzinnym, rówieśniczym i szkolnym można zauważyć, że w całym tym współczesnym świecie  COŚ ważnego ucieka nam przez palce. To  COŚ, to radość z życia, pozytywna i mocna relacja z najbliższymi, szacunek, wsparcie, bezinteresowna pomoc i akceptacja tego z czym zmierzamy się  na co dzień. Wystarczy na chwilę przystanąć i przy dobrej porannej kawie poddać refleksji poruszane zagadnienia w odniesieniu  do swoich najbliższych. Jako rodzic, a zarazem pedagog, poddałam takiej refleksji swoje relacje z moim dzieckiem. Po dłuższym zastanowieniu i przeanalizowaniu wszystkich działań, które jako rodzice podejmujemy w wychowaniu naszego syna doszłam do wniosku, że nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej.  Pracując jako pedagog uzmysłowiłam sobie, że inni rodzice, a często nawet sami uczniowie uważają, że w pewnych kwestiach wychowawczych pojawia się niezrozumienie, brak akceptacji, zagubienie,  bezsilność i bezradność w relacji rodzic – dziecko, dziecko  – rodzic. Postanowiłam więc  poszukać szkolenia, które będzie ukierunkowane przede wszystkim na poprawę relacji, która w 99 % odpowiedzialna jest za wychowanie mądrego, szczęśliwego i odpowiedzialnego człowieka.  A przecież właśnie mądrość, szczęście i odpowiedzialność przekłada się w przyszłością na szacunek, wsparcie, bezinteresowną pomoc, akceptację, zrozumienie, empatię. Właśnie takie cechy chce wykształcić w swoim dziecku/dzieciach każdy rodzic.

Warsztaty, których sama osobiście doświadczyłam jako rodzic i specjalista pokazały mi, że w prostocie siła. WYCHOWYWAĆ TO KOCHAĆ I WYMAGAĆ, takim mottem kieruje się Szkoła dla Rodziców i Wychowawców a jest to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Cykl warsztatów poprzedziło spotkanie „zerowe” , na którym uczestnicy poznali program i mieli okazję doświadczyć ćwiczenia „Jak uważnie słuchać” oraz zastanowić się i podjąć decyzję co dalej. Zdeklarowani rodzice uczęszczali na zajęcia, które odbywały się raz w tygodniu  przez 10 tygodni w wymiarze  3 godz. i poznawali oraz doskonalili siebie jako rodzica. Warsztaty były prowadzane przez wyszkolonych realizatorów programu czyli mnie i p. Barbarę Zaborską pedagog w ZS w Starych Oborzyskach.

Program warsztatów poruszał takie tematy jak:

 • 6 październik   WARSZTAT WPROWADZAJĄCY.
 • 13 październik   JAK OKREŚLAĆ DZIECKU GRANICE?
  (
  próby przyjrzenia się własnym granicom, granicom jakie są w rodzinie oraz naszym trudnościom w ich wyznaczaniu)
 • 20,27 październik   JAK POMÓC DZIECKU RADZIĆ SOBIE Z UCZUCIAMI?
  (j
  ak radzić sobie ze złością dziecka, jego rozpaczą, lękiem, euforią…?)
 • 3 listopada   ZACHĘCANIE DZIECKA DO WSPÓŁPRACY.
  (w
  jaki sposób przekazywać dziecku polecenia, prośby, informacje aby z nami chętniej współpracowało?)
 • 10 listopada   KARY.
  (czy i jak karać dziecko, co zrobić zamiast karania?)
 • 17 listopada   ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW.
  (jak radzić sobie z sytuacjami konfliktowymi?)
 • 24 listopada   ZACHĘCANIE DO SAMODZIELNOŚCI.
  (jak wspierać samodzielność dziecka i pozwolić mu wierzyć w swoje siły?)
 • 1 grudnia   „WPISYWANIE” DZIECKA W ROLE.
  (przyjrzenie się słowom, określeniom, etykietom jakie nadajemy naszym dzieciom i jego konsekwencjom; odnalezienie sposobów, aby pomóc dziecku uwolnić się od narzucanych mu ról.)
 • 8 grudnia   POCHWAŁY I ZACHĘTY.
  (jak odnaleźć w dziecku to, co najlepsze i jak je konstruktywnie chwalić, aby budować w nim poczucie własnej wartości?)

Podczas ostatniego spotkania została przeprowadzona anonimowa ankieta, której celem było poznanie ocen i opinii  nt. umiejętności wychowawczych jakie można było nabyć podczas całego cyklu warsztatów. W Starych Oborzyska gościła również pani redaktor z Gazety Kościańskiej. Pozwolę sobie przytoczyć kilka słów uczestniczek podczas rundy końcowej. Wypowiedzi uczestniczek ze Starych Oborzysk można znaleźć na Facebooku na moim profilu Agnieszka Konieczna lub profilu ZETKI – rozwój i profilaktyka – Barbara Zaborska.

Bardzo dziękuję za te warsztaty stałam się lepsza mamą, która słuch swoje dzieci i dostrzega ich emocje i uczucia. Również poczułam spokój wewnętrzny, harmonie i siłę do walki.”

Mama trójki wspaniałych chłopców

„Warsztaty prowadzone przez przesympatyczne i ciepłe prowadzące, w towarzystwie wspaniałych dziewczyn bez krytyki, czy ocen dające poczucie wsparcia, cennych rad i wskazówek. Dziękuję za masę merytorycznej i praktycznej wiedzy, dzięki której zmieniłam sposób postrzegania dziecka. Przede mną wiele pracy w naprawie relacji z synem ale małymi krokami, sukcesywne budujemy fajna relację.”

Uczestniczka

„Szkolenie „Wychowywać, to kochać i wymagać” prowadzone przez panią Agnieszkę i Panią Basię to bardzo cenne , bogate w nowe informacje i umiejętności warsztaty. Warto  było poświęcić ten czas, aby spróbować poprawić kontakty z dziećmi. Zostałam zaopatrzona w nowe narzędzia i teraz staram się nie powracać do starych schematów. Mój dom stał się bardziej spokojny, mniej na siebie krzyczymy, a więcej staramy się rozmawiać. Mówimy o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach i lepiej się dogadujemy. Bardzo polecam wszystkim rodzicom te zajęcia, naprawdę warto.”

Mama dwójki dzieci w wieku 10 i 13 lat

„Warsztaty dla rodziców pozwoliły mi lepiej zrozumieć moje dzieci i spojrzeć na nie z innej perspektywy. Niełatwo jest na co dzień zachowywać stoicki spokój i tryskać pozytywna energią gdy mamy sporo spraw na głowie i często nie potrafimy dzielić się obowiązkami z innymi. Niestety najbardziej cierpią na tym nasze dzieci. Pani Agnieszka i Pani Basia w sposób bardzo przystępny, często humorystyczny uświadamiały nas, między innymi co czują nasze dzieci, gdy my sfrustrowani rodzice nie mamy dla nich wystarczająco dużo czasu i cierpliwości zwłaszcza uwagi na którą zasługują.
Dzięki warsztatom dostrzegam teraz jeszcze więcej pozytywnych cech moich synów a tak że potrafię wybrnąć z trudnych sytuacji bez krzyku, zbędnych nerwów. Myślę, że przede mną jeszcze sporo pracy nad sobą i nad relacjami w mojej rodzinie. Jednak Panie prowadzące warsztaty wyposażyły mnie w „walizkę pełna nadziei” będących podstawom świadomego rodzicielstwa. Uważam, że każdy komu zależy na lepszym zrozumieniu swoich pociech i zacieśnieniu wyjątkowej i silnej więzi z nimi powinien  skorzystać z warsztatów dla rodziców zawłaszcza, że są prowadzone w rewelacyjnej atmosferze co pozwala czuć się naprawdę swobodnie a czas płynie niesłychanie szybka. Dziękuję Pani Agnieszce i pani Basi oraz moim współuczestniczkom te wspólnie spędzone chwile.”

Uczestniczka 

Tak miłe słowa było można usłyszeć od uczestniczek pierwszego cyklu warsztatów Wychowywać to kochać i wymagać, które były prowadzone w ZS w Starym Luboszu i ZS w Starych Oborzyskach.  

Słowa osób, które z tygodnia na tydzień doświadczały zmian w swoich domach są najlepszą promocją. Uważam, że tym co dobre należy się dzielić, zwłaszcza, że może przynieść to wiele dobrego w każdej rodzinie. Mam nadzieję, że przy ogłoszeniu kolejnego cyklu warsztatów Wychowywać to kochać i wymagać będzie dużo chętnych. W tej chwili czyli od 31 stycznia do połowy kwietnia 2022 r. rozpoczęłyśmy z Basią cyklu warsztatów Rodzeństwo bez rywalizacji w Starych Oborzyskach.

Agnieszka Konieczna