W dniach od 13 do 15 czerwca uczniowie klas 7a, 7b, 8a, 8b, pod opieką pani Moniki Zalewskiej, pani Dominiki Cwojdzińskiej oraz pani Moniki Szczawik, wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli ,,Wieliczka’’. Podczas spaceru wśród solnych dzieł sztuki uczniowie podziwiali solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznali dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobywania i transportowania soli. Dużo emocji dostarczył wszystkim przejazd górniczą windą, która zabrała nas na powierzchnię.

Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu urokliwego Krakowa. Odwiedziliśmy Wawel oraz Katedrę z grobami królewskimi. Mieliśmy okazję zobaczyć Królewski Dzwon Zygmunta (mamy nadzieję, że nasze marzenia się spełnią). Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wystawa „Wawel Zaginiony”. Wyjątkowy charakter wystawy polegał na połączeniu różnych typów ekspozycji muzealnych. Zobaczyliśmy dziedziniec Zamku Królewskiego, gdzie pani przewodnik niezwykle ciekawie opowiadała o jego konstrukcji i przeznaczeniu. Następnie udaliśmy się na spacer po uliczkach starego miasta. Podziwialiśmy kamienice wokół krakowskiego rynku, zajrzeliśmy do Kościoła Mariackiego, gdzie bardzo spodobał nam się Ołtarz Mariacki – dzieło Wita Stwosza. Odwiedziliśmy Bramę Floriańską, Barbakan oraz Akademię Krakowską. Nie zabrakło czasu wolnego na Rynku Głównym, gdzie każdy mógł zjeść obwarzanki lub kupić śliczne pamiątki. Wycieczkę zakończyliśmy odwiedzając Sukiennice oraz Smoczą Jamę.

Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Jaskini Nietoperzowej, która znajduje się w okolicach Ojcowa. Pan przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o gatunkach nietoperzy, które zamieszkują to miejsce. We wnętrzu jaskini podziwialiśmy efektowne nacieki, m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Jaskinia wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. Następnie udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego, zobaczyliśmy Zamek na Pieskowej Skale oraz Maczugę Herkulesa.

Bogaci w nowe doświadczenia i piękne wspomnienia wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Mimo wielu emocji i wrażeń, w autobusie panowała zupełna cisza. Trzy intensywne dni dawały się nam we znaki, dlatego prawie wszyscy smacznie drzemali. Wycieczka należała do udanych, dobre humory nas nie opuszczały, a pogoda sprzyjała przez cały pobyt w Krakowie.