W czwartek 19 października 2023 r. odbyły się w naszej szkole „Drzwi Otwarte” na które wszystkich chętnych zaprosili: wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła oraz Dyrektor Szkoły Piotr Kaczmarek.

Spotkanie było okazją podsumowania trwającej cztery miesiące termomodernizacji budynku szkoły podstawowej. Całkowity koszt wykonanych prac modernizacyjnych wyniósł ponad 3,8 mln złotych. Gminie Kościan udało się pozyskać na ten cel ponad 1,9 mln złotych ze środków unijnych w ramach WRPO 2014-2020. Za te pieniądze zmodernizowano właściwie wszystko: wykonano całą nową instalację grzewczą, zmodernizowano kotłownię wraz wymianą kotłów gazowych, zamontowano nowe nagrzewnice na sali sportowej, wymieniono całą stolarkę okienną i drzwiową, wykonano termomodernizację elewacji i fundamentów budynku, termomodernizację dachu, na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną, zmodernizowano cała instalację elektryczną wraz z wymianą oświetlenia na ledowe. Modernizacja objęła także wszystkie schody zewnętrzne, podjazd dla niepełnosprawnych, montaż zadaszeń i balustrad. Wewnątrz budynku zmodernizowano toalety, zamontowano nową balustradę na schodach, wymalowano wszystkie sale lekcyjne i korytarze.

Wykonawcą głównych prac związanych z termomodernizacją szkoły były dwie firmy:

  • firma PHB „Tyliński” sp. j. z Leszna – w zakresie prac branży budowlanej i sanitarnej,
  • firma Instalatorstwo Elektryczne Roman Skrobała z Kościana – w zakresie prac branży elektrycznej.

W pracach modernizacyjnych brały także udział firmy:

  • VASCONET Łukasz Wojciak
  • Drukarnia Cyfrowa PIXMA Piotr Klemenski
  • Makri Sp. z o.o. Henryk Michalski
  • SPECPARKIET Szymon Szal
  • TELE-BUD PPUH Waldemar Kusz
  • NETKOM S.C. Piotr Pawlak.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że dzięki zaangażowaniu firm, a także dzięki pomocy rodziców i nauczycieli udało się zakończyć wszystkie prace w terminie, tak że 4 września wszystko było gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego.

Wśród przybyłych na spotkanie gości znaleźli się samorządowcy, mieszkańcy Starego i Nowego Lubosza oraz innych okolicznych miejscowości, rodzice uczniów, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz byli uczniowie. Zwiedzający mogli zajrzeć w każdy kąt i dopytać o interesujące ich kwestie. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tego, co zobaczyli. Po zwiedzaniu na przybyłych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku i kawy, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Luboszanki”.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji pokazującej wygląd naszej szkoły przed i po  termomodernizacji oraz fotorelacji z „Drzwi Otwartych”. Zdjęcia do fotorelacji uzyskaliśmy dzięki uprzejmości p. Mileny Waldowskiej z redakcji „Kościaniaka”.