Coraz bliżej święta. Święty Mikołaj ruszył saniami, by zdążyć na czas obdarować każdego prezentami. O tym czasie bardzo dużo pracy mają Elfy. Aby się o tym przekonać uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu postanowili zobaczyć na własne oczy, jak pracują pomocnicy Świętego Mikołaja. Przenieśli się więc na kilka godzin do Wielkiej Fabryki Elfów w Poznaniu. Na miejscu każdą grupę przejął Elf Przewodnik. Przygoda w Fabryce rozpoczęła się od spotkania z Elfem Kompozytorem, któremu przez przypadek rozsypały się nutki najważniejszej Melodii Świąt. Trzeba było pomóc pozbierać nutki, by uratować święta. Wszyscy ochoczo ruszyli do pracy i rozpoczęli podróż po niezwykłej Fabryce Elfów. Po drodze czekały różne zadania do zrealizowania m.in.: ogromne puzzle, gry zręcznościowe, świąteczne dmuchańce, nauka gry na bębnach, taniec Elfa,  pisanie listów do św. Mikołaja oraz odtworzenie i zaśpiewanie piosenki, jednocześnie jadąc na rowerach. Gdy grupa pozbierała swoje nutki Elf Przewodnik prowadził na spotkanie z najważniejszym mieszkańcem Wielkiej Fabryki Elfów, czyli Świętym Mikołajem. Każdy mógł osobiście przekazać Mikołajowi swoje marzenia. Pamiątką tego niezwykłego spotkania był dyplom i zdjęcie. Na zakończenie wędrówki po Wielkiej Fabryce Elfów odbyły się warsztaty plastyczne, na których powstały łapacze snów. W świątecznych nastrojach z wypiekami na twarzach wróciliśmy do domów, aby opowiedzieć o swojej niesamowitej przygodzie najbliższym.